2020 Taşıt Kredisi Faiz Oran Hesaplaması Nasıl Yapılır?

10.08.2020
2020 Taşıt Kredisi Faiz Oran Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Taşıt kredisi hesaplanırken; aracın türüne ve aracın sıfır ve 2. El olup olmasına göre hesaplanır. Kamu bankaları (Halkbank, Ziraatbank, Vakıfbank) tarafından sunulan taşıt kredileri son günlerde büyük ilgi görmeye başladı. İkinci el ve sıfır araba almak için bu bankaların kredi paketlerini inceleyerek faiz oranlarını öğrenebilirsiniz.  Taşıt kredisi faiz oranları % 0,49 ile % 0,69 arasında değişmektedir. Bu oranlar başvurduğunuz bankaya göre değişiklik gösterir.  İkinci el araç satın almak istediğinizde faiz oranı % 0,82’dir. 

Taşıt kredisi hesaplaması yapılırken birçok faktör dikkate alınır. Yerli üretim binek araç satın almak istediğinizde % 0,49 ile % 0,69 arasında faiz oranı ile kredi kullanabilirsiniz. İkinci el binek araç satın alacağınızda bu oran % ,82 olarak hesaplanır. İkinci el binek araç kredisini 6 ay ile 60 ay vade ile çekebilirsiniz. Ticari araçlar için azami alt limit 150 bin lira olarak belirlenmiştir. 

Sıfır Otomobil Kredisi Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi çekmeden önce otomobil alacağınız firmanın kendi kurduğu finansman desteğinden yararlanmalısınız. Bazı şirketler kampanya dönemlerinde % 0 faiz ile uzun vadeli kredi seçeneği sunar. Bu teklifler banka kredilerinden daha uygun olabilir. Araç satın almadan önce alacağınız markanın finansman destek kampanyalarını bir süre takip etmelisiniz. Bütçeniz için uygun zamanı bekleyin. Bütçenizi zora sokacak bir alışveriş içine girmeyin. Bazı bankalar % 0 faizli kredi verirken sözleşmesini dikkatlice okumalısınız. Bazı maddelerden dolayı reel faizden daha fazla ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz. Kredi sözleşmesini incelemeden önce tüm maddeleri dikkatlice okuyun. Kredi tahsis ücreti gibi ek masrafların olup olmadığını kontrol edin. Sözleşmenin bütün maddelerini üşenmeden okuyun. Ödeme sürecinde başka bir masrafla karşılaşıp karşılaşmayacağınız emin olun. Kredi vadesini belirlerken bütçenizi zorlamamaya özen gösterin. Ödeme gücünüz varsa vadeyi kısa tutup daha az faiz ödeyerek aracınızı satın alabilirsiniz. 

İkinci El Araç Kredisi Çekerken Nelere Dikkat Edilir?

Alacağınız araç sıfır bir araç değilse bu durumda kredi almak için otomobil firmalarına değil direk bankaya başvuru yapmanız gerekir. Kredi sicil notunuz yüksekse araç kredi başvurunuz kısa sürede onaylanır. Kredi başvurusu yapmadan önce bütçenizi iyi ayarlamalısınız. Sizi hayatta zor duruma sokacak mali tablonun içine girmemeye özen gösterin. Bütçenizi sarsmayacak şekilde borcunuzu geniş vadeye yayabilirsiniz. Ödeme vadesini ödeme gücünüze göre belirlemelisiniz. 

Kredi çekim konusunda acele etmeyin. Tüm bankaların faiz oranlarını inceledikten sonra size en uygun faiz oranını verecek banka ile çalışmaya özen gösterin. Bankanın kredi faiz oranı dışında kredi çekerken yapacağı başka kesinti olup olmadığını öğrenin. 2. El araç alırken aracın devrini üzerinize almadan karşı tarafa ödeme yapmayın. Dolandırıcılık olaylarına karşı çok dikkatli ve uyanık olmalısınız. Satın alacağınız aracı mutlaka uzman bir ekspertiz servisine götürmelisiniz. Satın alacağınız aracın sağlam ve dayanıklı olmasına özen gösterin. Araçtan anlamıyorsanız araçtan anlayan bir yakınızla aracı satın alamaya gitmelisiniz. 

Araç kredisi başvurularında tüketicilerin en çok karşılaştığı durumlardan birisi bankaların kredi vermek için kendi belirledikleri sigorta şirketlerinde kasko yaptırma şartını öne sürmeleridir. Kendi belirledikleri şirketlerde kasko yaptıranlara daha düşük faizle kredi vermektedir. Bankalar araç kredisi çekerken kasko yaptırma şartı koyma gibi bir hakları yoktur. Kasko isteğe bağlı olarak yapılan bir sigorta türüdür. Bu yüzden size bankanın böyle bir dayatma yapmasına müsaade etmeyin. Her sigorta şirketi kendi primini kendi belirler. Banka illa ki kasko şartı isterse kasko şirketlerini inceleyip size en uygun prim ödemesi sunan kasko şirketini seçmelisiniz. Kasko hesaplama aracı ile bütün şirketlerin tekliflerini öğrenin. Aradaki farkı hesaplayıp kredi çekmenin size avantaj sağlayıp sağlamadığını kontrol etmelisiniz. 

Taşıt Kredisi Almak İçin Gerekli Olan Belgeler

Taşıt kredisi almak isteyenlerden banka bir takım belgeler ister. Taşıt kredisi için bankaların istediği evraklar şunlardır:

 1. Bankaların kredi başvuru formu
 2. Nüfus cüzdanı ya da pasaportun fotokopisi
 3. Sürücü belgesinin fotokopisi
 4. Gelir belgesi (maaş bordrosu)
 5. Bankanın istediği diğer özel belgeler ( Bunu banka ile görüşerek öğrenebilirsiniz. )

Ziraat Bankası Taşıt Kredi Paketi

Yerli üretim yapan anlaşmalı firmalardan sıfır araç almak isteyenlere Ziraat Bankası taşıt kredisi desteği vermeye başladı. 50 bin liralık krediyi 36 ay vade ile aylık % 0,69 faiz oranı ile ve % 0,50 kredi tahsis ücreti ile kullanabilirsiniz. Bu durumda kredinin yıllık maliyet oranı % 10,79 olmaktadır. 2. El araç satın almak isteyenlere ise  % 0,82 faiz oranı ile 6 ay ödemesiz 60 ay vade ile çekebilirsiniz.  Bu krediyi 7 yaşına kadar olan 2. El araçlar için kullanabilirsiniz. 2. El binek otomobil ve ticari taşıt kredisinde en fazla 150 bin lira çekebilirsiniz. 50 bin lira krediyi 36 ay vade ile aylık % 0,82 faiz oranı ile ve % 0,50 kredi tahsis ücreti ile çekip yıllık % 12,87 maliyet oranı ile çekebilirsiniz. 

Ziraat Bankası 2020 Temmuz Ayı Araç Kredisi Faiz Oranları

Sıfır Araç Kredi Faiz Oranı; 0,49 – 0,69

İkinci El Araç Faiz Oranı; 0,82

Vakıfbank Taşıt Kredisi Paketi

Vakıfbank yerli üretime özel 0 km binek araçlarda ve motosikletlerde aylık % 0,49 ile % 0,69 faiz oranı ile kredi imkânı sunar. Vakıfbank binek araçlarda Fiat, Honda, Hyundai ve Toyota ile anlaşması vardır. 50 bin lira krediyi 36 ay vadeli aylık % 0,69 faiz oranı ile çekebilirsiniz. Bu durumda aylık ödeme tutarı 1,611 lira taksitle 50 bin liralık krediyi 36 ay vadeli kullanabilirsiniz. Yıllık faiz oranı % 10,79 olarak belirlenen kredide % 0,5 kredi tahsis ücreti alınır. İkinci el araçlar için aylık % 0,82 faiz oranı ile kredi çekebilirsiniz. Krediyi en az 6 ay en fazla 60 ay vade ile kullanabilirsiniz.  2.el taşıt kredisinden en fazla çekebileceğiniz tutar 150 bin liradır. Bu krediyi 7 yaşına kadar olan taşıtlar için kullanabilirsiniz. 

Vakıfbank 2020 Temmuz Ayı Araç Kredisi Faiz Oranları

Sıfır Araç Kredi Faiz Oranı; 0,49 – 0,69

İkinci El Araç Faiz Oranı; 0,82

Halkbank Taşıt Kredisi Paketi

Halkbank müşterilerine yerli üretim yapan anlaşmalı firmalardan alacağı sıfır ve 2. El araçlar için 60 ay vadeli taşıt kredisi destek paketi vermektedir. Kampanya kapsamında sıfır ve 2. El motosiklet de alabilirsiniz. Krediyi aylık % 0,49 faiz oranı ile 60 ay vadeye kadar çekebilirsiniz. Bu kredi kapsamında en fazla 120 bin lira kredi kullanabilirsiniz. Satın alacağınız 2. El aracın en fazla 7 yaşında olması gerekir. 2. El araç için belirlenen faiz oranı ise aylık % 0,82’dir. 6 ay ödemesiz 60 ay vade seçeneği ile 150 bin lira kredi çekebilirsiniz. 

Kredi koşulları 0 km araçlar için anlaşmalı markalara göre farklılık gösterebilir. Kasko bedeli 120 bin lira üzeri olan araçlarda kredi vadesi 48 ay olarak hesaplanır.  Yıllık maliyet oranı; faiz, tahsis ücreti ve vergileri kapsamakta olup örnek vade ve tutar üzerinden hesaplanır. Rehin Tesis ücreti 22,75 lira olarak hesaplanır. Halkbank gerektiğinde kredi şartlarını değiştirebilir. Krediyi durdurma hakkına sahiptir. Avantajlı Halkbank taşıt kredilerinden faydalanmak için hemen size en yakın Halkbank şubelerine başvuru yapın. 

Halkbank binek araçlarda, Fiat, Ford, Honda, Hyundai, Toyota markaları ile, ticari araçlarda; BMC, Fiat, Ford, GAZ, Güleryüz, Isuzu, Karsan, Mercedes, Otokar markaları ile anlaması bulunmaktadır. 

Halkbank 2020 Ağustos Ayı Araç Kredisi Faiz Oranları

Bankaların güncel faiz oranları
 • Sıfır Araç Kredi Faiz Oranı; 0,49 – 0,69
 • İkinci El Araç Faiz Oranı; 0,82

Özel Bankaların 2020 Temmuz Ayı Taşıt Kredisi Faiz Oranlar:

 1. TEB BANKASI: Taşıt Kredisi Faiz Oranı; 0,9
 2. AKBANK: Taşıt Kredisi Faiz Oranı; 1,10
 3. GARANTİ BANKASI: Taşıt Kredisi Faiz Oranı; 1,14
 4. YAPIKREDİ BANKASI: Taşıt Kredisi Faiz Oranı; 0,89
 5. QNB FİNANSBANK: Taşıt Kredisi Faiz Oranı; 1,45
 6. DENİZBANK: Taşıt Kredisi Faiz Oranı; 1,16
 7. İŞBANK: Taşıt Kredisi Faiz Oranı; 0,87
 8. İNG BANK: Taşıt Kredisi Faiz Oranı; 1,19
 9. TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI: Taşıt Kredisi Faiz Oranı; 0,94
 10. ALBARAKA TÜRK BANKASI: Taşıt Kredisi Faiz Oranı; 0,95
 11. ZİRAAT KATILIM BANKASI: Taşıt Kredisi Faiz Oranı; 0,96
 12. KUVEYT TÜRK KATILIM BANKASI: Taşıt Kredisi Faiz Oranı; 0,96
 13. ICBC BANKASI: Taşıt Kredisi Faiz Oranı; 1,04
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.